ZiarulRing

20-mai2024

ULTIMA ORĂ

SPORT

Dunărea Brăila a câștigat și returul cu Borussia Dortmund și s-a calificat fără emoții în grupele EHF European League

Avatar

Publicat

pe

Dunărea Brăila a obținut o calificare fără emoții în grupele EHF European League după ce a câștigat și meciul retur cu Borussia Dortmund cu scorul de 27-22 (13-9), iar în tur s-au impus cu 25-24. Meciurile din grupe vor începe în luna ianuarie a anului viitor, până atunci fiind o pauză competițională pentru Campionatul Mondial de handbal feminin ce va avea loc în perioada 29 noiembrie – 17 decembrie 2023.

Meciul a început destul de echilibrat, iar jucătoarele de la Brăila s-au complicat în câteva faze, dând posibilitatea jucătoarelor din Germania să înscrie câteva goluri ușoare și să fie în avantaj pe tabela de marcaj. Hausherr a deschis scorul pentru oaspete, în minutul 3, dar golurile lui Gonzalez și Schmelzer au adus Brăila la conducere. Dar de la 3-2 pentru Brăila, Borussia a marcat de ori la rând și s-a desprins la două goluri, 3-5. La scorul de 4-6 în poarta Brăilei a intrat Trusova, care a arătat o formă foarte bună și din minutul 13 până la final a mai primit doar 3 goluri, iar la pauză Dunărea a intrat cu un avans de 4 goluri, scor 13-9. Trusova a avut 10 intervenții în prima repriză, dintre care una și la o aruncare de la 7 metri, în ultima secundă a primei părți a meciului.